Rastislav Blasko - Footgolf - Slovenská FootGolfová Asociácia

Prejsť na obsah
Rastislav Blaško
____________
Meno a priezvisko: Rastislav Blaško
Vek: 47
Kategória: Muži nad 45r.
Klub: 1. SFGK Carpathians Slovakia

1. Pamätáš si ešte, kedy si po prvý raz počul slovo „FootGolf“? Čo v tebe evokovalo spojenie slov futbal a golf? Z akého popudu si sa rozhodol zahrať si prvý raz FootGolf?
Ako žiak som súťažne hrával futbal ako brankár v Novej Dubnici (okres Ilava), neskôr som presedlal na basketbal a futbal som hrával už iba rekreačne. A to som skončil nakoniec pred 17 rokmi po vyvrtnutí kolena.  Nakoniec som začal v roku 2005 s fotografovaním futbalových zápasov, najmä slovenskej reprezentácie. Ako akreditovaný fotoreportér som fotil na MS 2006 v Nemecku a EURO 2016 vo Francúzsku pri prvej účasti Slovenska. Pred trinástimi rokmi som začal s kurzom golfu, ktorý som nedokončil.  Na jar 2015 som sa ako novinár na akcii Športovec roka v Senci stretol s Jurajom Gubánim, ktorý mi o tejto novej hre, kombinácie futbalu a golfu hovoril a pozval ma byť členom FG Senec. Tak som sa rozhodol ísť v júni 2015 na svoj prvý turnaj do Malaciek v rámci 1. ročníka Slovenskej FootGolfovej Tour, v horúčave som zahral na 98. A to som do lopty nekopal už roky.

2. Kedy si začal hrať súťažne FootGolf na Slovensku? Ktoré trofeje alebo umiestnenia si najviac ceníš na turnajoch alebo v súťažiach na domácej pôde?
Súťažne hrať v júni 2015 na Slovenskej FootGolfovej Tour. Bol to môj prvý turnaj, alebo tréning zároveň, lebo predtým som nehral FootGolf vôbec. Odvtedy sa zúčastňujem doterajších všetkých štyroch ročníkov Slovenskej FootGol fovej Tour a v tomto ročníku aj Slovenského FootGolfového Pohára. Po rozhodnutí FIFG – Federácie medzinárodného FootGolfu vytvoriť pre vekov starších hráčov kategóriu Senior – muži nad 45 rokov pred sezónou 2018 vznikol pre mňa nový súťažný náboj. V kategórii Senior som v tohtoročnej Tour a v Pohári v prvej trojke slovenských hráčov v boji o celkové umiestnenie. Keďže v našej kategórii hrávajú v Tour a v Pohári aj kvalitní maďarskí hráči, ktorí sa nezarátavajú ale do celkovej súťaže slovenských hráčov, tak každý získaný pohár je úspechom. V kategórii  Senior, v Tour v sa mi podarilo v tomto roku získal pohár za 3. miesto v 6. kole Tour. V Slovenskom FootGolfovom Pohári som obsadil v kategórii Senior celkové 3. miesto.  Verím, že prídu aj víťazstvá.

3. Aké zážitky a skúsenosti si si priniesol z medzinárodných turnajov? Ktoré svoje medzinárodné úspechy považuješ za najcennejšie?
V roku 2018 som absolvoval dva turnaje FIFG 1000 Major (Holandsko, Francúzsko), štyri turnaje FIFG 500 (Česko, Slovensko, Slovinsko, Taliansko) a FIFG 250 (Turecko, Taliansko).  Na turnajoch som spoznal footgolfovú komunitu z krajín Európy, ale aj zo sveta, získal veľa priateľov, pozoroval som ako sa také turnaje organizujú. Čo sa týka hry, tak som si vyskúšal mnoho ihrísk a bol som prinútený riešiť obrovské množstvo herných situácií, čo mi otvorili nové obzory, pridalo na skúsenostiach a sebavedomí.  Viaceré turnaje som odohral so zraneniami stehenného kopacieho svalu alebo s bolesťami v kolene. Všetky tieto skúsenosti sa snažím využiť, odstraňovať nedostatky, lepšie sa pripravovať na každé ďalšie turnaje, ktorých vyvrcholením budú 3. majstrovstvá sveta v Maroku. Výsledkovo si najviac cením každé umiestnenie, najvyššie bolo 6. miesto v kategórii na FIFG 500 v Slovinsku. Priebežne som vo svetovom renkingu FIFG v kategórii Senior v prvej dvadsiatke, v máji som bol dokonca priebežne na 7. mieste, čo celkom potešilo.

4. S akými cieľmi, plánmi či predsavzatiami chceš ísť na 3. majstrovstvá sveta v Maroku? Čo pre teba reprezentácia rodného Slovenska znamená na MS?
Na predchádzajúcich 2. majstrovstvách sveta v Argentíne som v mene našej národnej asociácie SFGA pôsobil ako hovorca pre MS a zároveň aj ako akreditovaný novinár. Písal som pre Profutbal.sk a  Slovenský futbalový zväz. Urobil som vtedy zaujímavé fotografie a články, bol som pri historickom bronze Ján Kozáka ml. a 6.mieste Slovenska v súťaži tímov.  Spriatelil som sa s mnohými hráčmi svetovej špičky ako majstri sveta Béla Lengyel a Christian Otero, okrem nich Ben Clarke, Paul Oliver, Nico Garcia, Matías Perrone či Enrique Reyes. Pre mňa je obrovskou cťou a záväzkom, a splneným detským snom reprezentovať rodné Slovensko. Zahral som si už na majstrovstvách sveta vo futbalgolfe a futbalpoole, ale MS vo FootGolfe majú vysokú prestíž v kombinovaných športoch spojených s futbalom. Pred MS potrebujem vyladiť formu, po fyzickej, psychickej a technickej stránke, hlavne aby zdravie slúžilo. A potom sa môže dostaviť aj dobrý  výsledok v kategórii Seniori, kde bude hrať okolo 60 – 70 hráčov z celého sveta. Nepatrím medzi favoritov v kategórii Senior, ale chcem obstáť čo najlepšie. Nám svoje predsavzatia, ale radšej nebudem prezrádzať, lebo idem s pokorou a skromnosťou na 3. MS vo FootGolfe ako hráč reprezentovať Slovensko. A doplnkovo aj ako fotograf.

5. Aké máš ďalšie ciele vo FootGolfe a ako vnímaš FootGolf ako šport do budúcnosti?
Dôležitý bude rozvoj FootGolfu na Slovensku ako taký, aby začalo hrať viac hráčov, zapojili do toho aj médiá, mestá, obce a štátne orgány. V tomto musíme spolupracovať náš klub 1. SFGK Carpathians Slovakia so SFGA, spoločne s ostatnými klubmi. Čo sa týka činnosti klubu 1. SFGK Carpathians Slovakia, tak cieľ zostáva jasný, pritiahnuť nových hráčov, sponzorov a pomôcť svojím účinkovaním FootGolfu na Slovensku.
SOCIÁLNE SIETE
Copyright © Slovak Footgolf Association 2017
Návrat na obsah